Aachen

česky: Cáchy

Cáchy leží (jak vidno z úvodní stránky) na západě německa. Odsud není nikam daleko - 5 km od města se nachází patník, který označuje hraniční místo Německa a zároveň Belgie s Holandskem. Město leží v zalesněném údolí odkud je coby kamenem dohodil do divokých hvozdů různých přírodních parků. 30km je vzdálenost až pojedu (třeba na kole:-) na okruh formule 1 v Belgickém Spa. Těžko všechno popsat, protože jsem tam ještě nebyl ;)

Cáchy jsou městem studia a vědeckého výzkumu. Je zde mnoho starých univerzitních budov a dalších vzdělávacích institucí. Síť výzkumných ústavů a vývojových laboratoří je založena na úzký spolupráci s průmyslem, což je tady v Německu narozdíl od ČR normální. Každý druhý stavení patří univerzitě (koleje, laboratoře, obchody, úřady apod.)

Pravým středem těchto aktivit je právě rýnsko-westfálská technická univerzita (vlevo na obrázku) - zkráceně RWTH - která svou činnosti pokrývá bezmála všechna technická odvětví a jejíž součástí je třeba i lékařská fakulta (tak si tak v duchu představuju něco jako kdyby se spojila Karlova univerzita s ČVUT). Ale jmenuje se "Hoschule" protože nenabízí studium práv, tak se úředně univerzita jmenovat nemůže.. ale to je asi to jediný co tu není :)

Ve městě se nachází i katolická severorýnská-westfálská vysoká škola sociálních studií a také jedna z kateder KOLÍNSKÉ akademie muzických (pozor nikoliv múzických) umění. Takže tu je i hodně muzikantů.

Centrum města je prosyceno historií. Budovy tomu odpovídají a "patron města" Karel Veliký tu zanechal svůj odkaz na každém rohu. Kdekoliv procházíte městem, tak na vás občas jukne hlavní katedrála tzv. Dom a mimo to je tu spousta i menších stavení, ale i tak jsou grandiózní. V centru se stále něco děje - hlavní náměstí se jmenuje Marktplatz takže věrno svému jménu je tu skutečně živo - výstavy, trhy, přehlídky, koncerty.. opravdu nevím jak ti lidé tu stíhají žít. Protože to prostě někdy musíte jít spát že?

Okolí kde bydlím je severní část (né daleko od centra - 1km) Aachen. Jsou tu zemědělské statky s mnohými zvířaty, které potkávám když se jdu proběhnout. Všude zeleno, sem tam dálnice, ale jinač les. Nevim jak to ti Němci dělaj, že je tu tak hodně továren, silnic, dálnic.. vedle je hned luxusní vilová čtvrť a kolem toho všeho se pasou koně, ovce, nebo je park, kde teče super potok a vedle toho roste kukuřice.

Lidi sou tu v klidu, neviděl bych někoho někam spěchat, a volný čas tu tráví opravdu hezky.. stále potkávám další běžce co běží proti mě.. (je to tu úplně normální se někam proběhnout), stále se tu jezdí na kole, sportovních klubů je tu nepočítaně a ten kdo nechodí na fotbal "Alemannia Aachen" (2.bundesliga) jako by nebyl. Prostě si jdete po práci odpočinout na tribunu..

lazne

Po tisíc let zde fungují lázně. Byly kompletně dostavěny někdy v 19. století (století páry). Voda je tu horká a moc moc hnusná. Kdo tvrdí že pravá Poděbradka je smradlavá, tak ten nic nezažil. Pokud necháte vejce tak rok na sluníčku, pak do toho napumpujete CO2.. pošlete to ohřát do středu země, tak si můžete zařídit tady vanu a pravděpodobně na tom pohádkově vyděláte. Nekoupal sem se v tom, nemohu posoudit. Ale chutná to nepopsatelně.