Základní informace jak a kudy se dostat do Cách:

Cáchy (Aachen) leží v severorýnském vestfálsku (NRW) jsou od Prahy vzdáleny asi 780km.

Cestu budu popisovat z Barrandovského mostu z Prahy, neboť to je pro vás všechny nejuniverzálnější výchozí bod.

Nelze stanovit kdy je nejvhodnější doba pro cestu (noc x den), neboť doba cesty je krásných 10 hodin (s rezervou) a to se dá zvládnout jak za "půl" dne, tak za noc. Nechám na uvážení řidičem. Ale jediné před čím bych mohl varovat je Frankfurt kolem 6-8 hodiny raní a 17-19 hodiny večerní, kdy byvají dopravní špičky a tak je vhodné načasovat jízdu tak aby jste se v tuto dobu v oblasti nenacházeli. Nejlépe budete obrněni, pokud cestou budete poslouchat dopravní zpravodajství na rozhlasové stanici WDR.

orientační mapa Praha - Aachen

Cestu započnete tedy dálnicí na Plzeň. V Plzni doporučuji využít sice nedokonalého obchvatu ale jistoty plynulé jízdy. Směrem na Rozvadov se asi 2km před hraničním přechodem nachází čerpací stanice, trochu dražší (přirozeně) ale kdo by to nevyužil? Ve větší vzdálenosti od Rozvadova zpět k Plzni ceny pochopitelně klesají, ale trend není až tak značný, takže na plnou nádrž se jedná o desetikoruny.

Německo

Dálnice A6 není ještě dostavěna, ale povšiměte si ruchu na staveništi.. to je tím, že denně přibyde do kasy německého ministerstva dopravy a staveb 70 mil. euro. Chvíli po ní pojedete, ale zakrátko vás navede ukazatel na Nürnberg na A93. V době kdy tento článek čtete je další úsek dálnice A6 jistě otevřen a až pojedete zpět bude to zase o něco dál. Promotáte se silnicemi 85, A93 a 14 zpět na A6 a šustíte to na Norimberg (Nürnberg). U Norimberka nezapomeňte odbočit ze samé nudy na Frankfurt! Je to po dálnici A3 a tu na dobrých 350km neopustíte.

Pokud vážíte více než 13tun radím dobře zůstat u Norimberku stále na A3 a jet spodní trasou na Manheim a tam přesedlat na A61. Je to prosté, neboť u Frankfurtu jsou na dálnici takové kopečky, že byste zbytečně pálili pohonné hmoty; a navíc už jsem se zmínil jaká je tam dopravní situace v krizových časech - toť navíc důvod využití alternativní trasy i vozidly o nižší hmotnosti (Pkws).

Vy, kteří jedete po trojce sjeďte asi po 350km u Siegburgu na A560 a po 10km na A59 směr Kolín (Köln). Po krátkém intermezzu v podání A559 (pozor nikoliv A59) už nic nebrání sjet na A4 která je ta, což vede ku mě.

A vy, kteří jste hmotní či raději jedete poklidnou trasu, jednoduše u Kerpenu zahněte doleva (ono je to doprava ale vlastně doleva) a jste na A4 která vás dovede až k Aachen.

Aachen

návratová dráha

Cáchy vás lákají několika sjezdy, ale v tuto chvíli se vyplatí trpělivě sledovat vlevo krze stromy nádherné město a pokračovat stále směr Holandsko. Mnozí se již ztratili, tak prosím při směru od Kolína jeďte směr Antwerpen, Eindhoven - prostě Holandsko!! a nikoliv Liege (Belgie) nebo mnozí již vyjeli na Aachen-Zentrum - to je taky moc brzo. Zjednodušeně řečeno na Kreuz-Aachen rovně a na Würselen doprava na Holandsko. Až na sjezdu jménem AC-Laurensberg (za sjezdem na AC-Zentrum) se rozlučte s A4kou a na křižovatce za sjezdem se dejte doprava jako přes dálnici. A stále rovně. Vidíte VĚŽE? Paráda! Jeďte stále rovně - nikam nezahýbat, nezařazovat se do prava.. rovně. Přijedete do Aachen, věže na kopci po levé straně.. už jsou za vámi, nevadí, jedete dobře. Na světlech - rovně.. (napravo je LIDL a v dáli (pro navigátora:) - čokoládovna, ale tím řidiče prosím nerozptyluj!) Projedete celkem 3 semafory rovně (samozřejmě na zelenou, a kdyby ne, tak vězte, že tykání policajtům tu stojí 3.000 euro).

na těchto světlech doleva

Je to tuším až na 4. semaforech v Cáchách zahnete doleva (zpět). Zblízka to vypadá jako levý obrázek a pohled zblízka je vpravo. Tak tedy až na tomto místě zahnout doleva.

až na podruhé :) doleva k věži

A zahájit návratovou dráhu do kopce. Stále rovně: první skokánek.. po půl kilometru druhý skokánek - to už máte věže na dosah.

K té první věži nesjíždějte! Jeďte až tou druhou cestou doleva. Minete jednu věž (OPH) a pokračujete ke druhé (resp. čtvrté) která je moje - OIH (Otto-Inze-Haus).

OIH

Zaparkujte kde chcete, lépe doprava naproti těm kontejnerům - ať to soudek nemá daleko ke dveřím :-D

Vítejte v ráji.