umeni

Německá piva..

Roční pobyt skýtá i možnost k důkladnému provedení hloubkové degustace moku, ketrý je nám, čechům, tolik vlastní. Z dlouhodobého hlediska jsem měl možnost si utvořit velmi ustálený názor na druhy, krásy a chutě německých piv. Výsledky zde předkládám a věřím, že závěry tohoto výstupu vám při žízni v zahraničí budou co platny!

Jak se testovalo ??!

Všechna piva byla degustována za přibližně stejné teploty 7-10°C (při vyšších teplotách ztrácí pivo svou charakteristickou osvěživost a při nižších teplotách nevyniknou chuťové složky oblíbeného moku), testuji ze stejného skleněného pulitru o pokojové teplotě, bez předchozí kozumace čehokoliv (2 hod.) ((neuznávám degustaci hromadnou s použitím chuťových neutralizátorů - spoléhám se na svou paměť jak předešlá piva chutnaly)).

Nejprve se hodnotí první dojem - barva a vizuální konzistence pěny. Poté nejdůležitější kritérium - chuť. Zde se jistě neubráním jisté neobjektivnosti - ale jedná se o porovnávací dlouhodobý test, nicméně jde o legraci ne? Kroužkování není tak důležité ale patří ke klasickým vlastnostem piv jak je znám z Česka. Pro informaci dodávám ještě cenu, ke které se vztahuje výkon - mnohými milně vykládaný jako obsah alkoholu - nikoliv, je to jakýsi součet všech vlastností výše hodnocených. Poté jest vztažený k ceně. Nepijeme přeci pivo abychom se bezmyšlenkovitě roztřískali že?

Hodnocení se počítá na základě hodnotově kriteriálních výpočtů (známka (1-5) jest vynásobena kritériem důležitosti (1-10). Do výsledné bodové stupnice promlouvají narozdíl od známkování (1-5) i nelimitované položky, jako je obsah alkoholu (může být třeba 10% :o), či cena - takže vlastně stropové ohodnocení neexistuje.

Pro orientaci zmíním příklad ideálního piva, které má všechny vlastnosti ohodnocené známkou 5 (maximum) a cena za 0,5l je 0,5 EUR. (Supermarket - žádná knajpa - tam stojí kolem 3 EUR :o) Výkon je tedy na hodnotě 155 b. - a tedy poměr výkon/cena je bodů 310.

Nuže.. přistupme k aktu testování....


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function MySQL_Connect() in /usr/home/html/pip/kubavrajchu/spojit-s-databazi.php:7 Stack trace: #0 /usr/home/html/pip/kubavrajchu/pivo.php(42): require() #1 {main} thrown in /usr/home/html/pip/kubavrajchu/spojit-s-databazi.php on line 7